Посебна издања

Едиција ПОСЕБНА ИЗДАЊА објављује научне монографије (индивидуалне или колективне) посвећене најзначајнијим друштвеним питањима, која су у њима детаљно обрађена. До сада су објављене две овакве монографије. У овој едицији је планирано и објављивање превода значајних иностраних књига.

Дадо: феномен живота кроз сликарство

Kада се млади Миодраг Ђурић, познат као Дадо, око 1952. године настанио у поткровљу код своје тетке по мајци Вукице Милошевић, зване Вуле, у Страхињића Бана у Београду, већ је био у сукобу. Прекинуо је са социјалистичким реализмом који су покушали да му наметну у Уметничкој школи у Херцег Новом (1948–1952), где је предавао његов ујак по мајци Мирко Кујачић, који га је примио убрзо након смрти мајке, у јануару 1945. године

Српска напредна странка (1881–1919) Идејни корени – развој – деловање

Борба за обнову српске државе – „васкрс државе српске”, како је националноослободилачку борбу српског народа, започету Српском револуцијом 1804. године, назвао знаменити Стојан Новаковић у истоименој студији објављеној 1904. године на стогодишњицу почетка Првог српског устанка, окончана је 1878. године на Берлинском конгресу.

О српској уметности с љубављу

Са зебњом сам се суочила са својим радом, али и самом собом. Као кустос Збирке југословенског сликaрства XX века Народног музеја Србије посветила сам се безбедном смештају, обради и излагању дела која су ми поверена на чување, али и одгонетању питања: Зашто најстарија и најугледнија музејска установа код Срба нема Збирку српског сликарства XX века?

poster

Историја у логору

Реч логор упућује на спутану слободу, на заробљеност, на власт онога ко држи логор над оним ко је логору, на присилу над жртвом, на злостављање, на убијање... Као што се људи заробљавају и одводе у логор, тако силници овога света настоје и историју да „заробе“; као што се над људима спроводи насиље да би се они преумили, тако се и над историјом спроводи насиље да би се она прекројила...

Екологија на раскрсници

Трећа деценија XXI века показује нам колико је наша цивили- зација осетљива, крхка и трагична. Поред свих технолошких достигнућа које је цивилизација стварала у другој половини прошлог века, и у протекле две деценије овог века долазимо до сазнања да заправо нисмо толико напредовали колико смо сами себе у то убедили.