Проф. др Гидеон Грајф специјални гост на Сајму књига

Историчар проф. др Гидеон Грајф био је специјални гост Фондације на штанду у оквиру 67. Међународног београдског сајма књига.

Посетиоци штанда могли да се упознају са њим, као и да добију потписан примерак специјалног издања “Напредак” на тему Јасеновац, где се налази и његов чланак Јасеновац – логор и његово историјско и морално значење.

Проф. др Грајф је разговарао и са историчарем др Александром Растовићем, научним саветником, директором Историјског института у Београду, и проф. др Жиком Бујуклићем.

Млади историчари из Београда и Новог Сада су били веома заинтересовани за рад проф. др Грајфа, који је несебично делио своје знање и искуство, истакнувши да му рад са младим људима даје још више снаге и воље. Било је пуно пролазника који су застали да се захвале и донесу његове књиге на потпис, између осталих и ”Плакали смо без суза”.

Проф. др Гидеон Грајф је коментарисао како унапредити знање о постојању Јасеновца, како је рекао – ”једног од најстравичнијих концентрационих логора на свету”, нагласивши да је најважније образовање.

”Наставници треба да подучавају о злочинима почињеним у Јасеновцу што више, као и да буде што више посета овом логору. Напросто, морате знати појединости о томе, а када то знате, имате и готово целу слику. Ми дугујемо ово знање хиљадама невиних жртава, Срба, Јевреја и припадника ромске популације, који су сурово убијени у Јасеновцу и другим логорима. Дакле образовање је кључно питање. Мислим да је дужност наствника да више подучавају о усташким злочинима који су почињени током Другог светског рата. Наставници имају велики утицај на младе, који ће једног дана постати одрасли и водити нас”, истакао је Грајф.

Израелски историчар је додао да се посебно радује трибинама које ће држати у Суботици и Београду, а чија ће главна тема бити Јасеновац, док ће највећи део публике бити студенти и омладина. ”Желео бих да се захвалим Фондацији ”За српски народ и државу” што ме је позвала да дођем у Србију и дала прилику да своје знање и искуство поделим са омладином. Када ме људи позову на трибине, конференције, увек питам ко ће бити у публици, и када чујем да ће то бити млади људи, студенти, увек се радо одазовем”.

 

Остале актуелности

Промоција књиге „О српској уметности с љубављу“ – сведочанство о националном идентитету и култури

Трећег априла навршило се 110 година од смрти српске сликарке Надежде Петровић а тим поводом у просторијама Галерије ’73 на Бановом брду Фондација ”За српски народ и државу” одржала је свечану промоцију књиге Љубице Миљковић под називом „О српској уметности с љубављу – прва књига“. Корице ове књиге краси управо дело Надежде Петровић, Грачаница – Косовски божури. Присутни гости уживали су

Панел дискусија „Сретење српске револуције и националног препорода“ одржана у Чачку

Фондација „За српски народ и државу“ организовала је 20.02.2025. у Чачку панел дискусију на тему „Сретење српске револуције и националног препорода“, у којој су учешће узели угледни стручњаци и представници институција. Панелисти су били академик Драган Симеуновић, редовни професор Универзитета у Београду, др Небојша Кузмановић, директор Архива Војводине, и Млађен Цицовић, шеф представништва Републике Српске у Србији. Др Небојша Кузмановић

Свечана додела диплома трећој генерацији Академије младих лидера

Додела диплома трећој генерацији Академије младих лидера коју је у овој генерацији прошло више од 160 полазника одржана је 13.02.2025.  у организацији Фондације ”За српски народ и државу” у Београду. Поносни смо на чињеницу да је ово трећа генерација по реду, Академије коју броји више од 580 младих лидера. Присутнима се обратила председница Народне скупштине Републике Србије Ана Брнабић, која