Изложба поводом обeлeжавања „Дана српског јeдинства, слободe и националнe заставe“

Српске државне заставе, од историјских до савремених, представљене су 15.09. на изложби коју је поводом „Дана српског јединства, слободе и националне заставе“ организовао СКОНУС, Студентска конференција универзитета Србије, у великој галерији Дома културе Студентски град у Београду.

СРБИЈА је одлучна да настави да прави важне кораке у очувању националног идентитета. У оквиру иницијативе Фондације “За српски народ и државу” ускоро ће бити започет процес дигитализације званичних верзија свих застава Србије, од историјских до савремених, што омогућава трајно чување, једноставнији приступ и лакшу промоцију ових националних симбола у модерном дигиталном добу.

Студенти су уз подршку наше Фондације одлучили да представе заставе на једном месту и на тај начин младе едукују о важности националних симбола. У томе су нам помогли проф. др Данко Леовац са Филозофског факултета Универзитета у Београду и проф др. Небојша Арсић, ректор Универзитета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици.

У присуству бројних угледних гостију из области политике, културе и јавног живота, овим је још једном потврђена посвећеност важности очувања идентитета српског народа.

„Захвалила бих се представницима СКОНУС на сјајно организованој изложби и било нам је задовољство да им пружимо подршку. Видети све наше заставе на једном месту је ретка прилика, с обзиром на то да се чувају у различитим институцијама, и зато желимо да идемо корак даље. Одлучили смо се да покренемо њихову дигитализацију, како бисмо на тај начин омогућили трајну заштиту дела државних симбола Републике Србије, као и њихову доступност будућим генерацијама у складу са савременим технолошким трендовима и развојем дигиталног друштва“, истакла је Татјана Вукић, директорка Фондације „За српски народ и државу“.

Свака суверена држава има своје националне симболе, заставу, грб и химну, као обележја државног јединства и патриотизма.

Маргарета Смиљанић, председница СКОНУС-а истакла је да изложба има циљ неговања српских симбола међу младима, али и приказује и на који начин млади и студенти настављају тамо где су стали њихови претходници.

Изложено је седам застава које имају велики значај за схватање развоја модерне српске државе, од почетака Српске револуције 1804, преко доба аутономне Кнежевине и независне Кнежевине и Краљевине, све до данашњих дана.

 

Остале актуелности

mladi kreatori buducnosti

Млади креатори будућности: Студенти награђени за есеје о Србији и свету

Годишња додела студентских награда за најбоље есеје, признања која Фондација “За српски народ и државу” већ четврту годину додељује младим ауторима који се истичу критичким промишљањем друштвено релевантних тема, одржана је данас у свечаној атмосфери у згради ЕКСПО 2027. Овогодишњи конкурс изазвао је велико интересовање, а пристигао је рекордни број радова на две теме: „Србија у светлу светских геополитичких промена“

Spomen-ploča sa tekstom Dobrice Ćosića

Спомен-плоча са текстом Добрице Ћосића положена на Слободишту у Крушевцу у знак сећања на преко 700 стрељаних Срба, Јевреја и Рома у Другом светском рату

У знак сећања на више од 700 невино стрељаних Срба, Јевреја и Рома између 1941. и 1944. године, 26.06.2025. је у Меморијалном парку „Слободиште“ у Крушевцу у оквиру Видовданских свечаности постављена спомен-плоча са делом текста „Повеље у име живих“, коју је књижевник и академик Добрица Ћосић изговорио управо на овом месту пре тачно шест деценија. Фондација „За српски народ и

nagradjeni na konkursu

Млади умови у фокусу: Фондација изабрала шест студентских радова на тему ЕКСПО-а и геополитике

ЧЕСТИТАМО: Шесторо студената поделило признања за најбољи есеј за 2025. годину! Фондација „За српски народ и државу“ је ове 2025. године изабрала шесторо студената за лауреате на овогодишњем конкурсу за студентске награде за најбољи есеј. Теме „Србија у светлу светских геополитичких промена“ и ,,ЕКСПО: будућност која је већ почела“ које смо одредили за конкурс су инспирисале студенте, на наше велико