Борба за обнову српске државе – „васкрс државе српске”, како је националноослободилачку борбу српског народа, започету Српском револуцијом 1804. године, назвао знаменити Стојан Новаковић у истоименој студији објављеној 1904. године на стогодишњицу почетка Првог српског устанка, окончана је 1878. године на Берлинском конгресу.
Са зебњом сам се суочила са својим радом, али и самом собом. Као кустос Збирке југословенског сликaрства XX века Народног музеја Србије посветила сам се безбедном смештају, обради и излагању дела која су ми поверена на чување, али и одгонетању питања: Зашто најстарија и најугледнија музејска установа код Срба нема Збирку српског сликарства XX века?
Реч логор упућује на спутану слободу, на заробљеност, на власт онога ко држи логор над оним ко је логору, на присилу над жртвом, на злостављање, на убијање... Као што се људи заробљавају и одводе у логор, тако силници овога света настоје и историју да „заробе“; као што се над људима спроводи насиље да би се они преумили, тако се и над историјом спроводи насиље да би се она прекројила...
Трећа деценија XXI века показује нам колико је наша цивили- зација осетљива, крхка и трагична. Поред свих технолошких достигнућа које је цивилизација стварала у другој половини прошлог века, и у протекле две деценије овог века долазимо до сазнања да заправо нисмо толико напредовали колико смо сами себе у то убедили.