Одговор на саопштење Демократске странке

Правилником о уређивању и рангирању научних часописа (Сл. гласник РС 159/2020)  уређени су критеријуми које треба да задовољи часопис да би се нашао на листи Министарства науке.

Те критеријуме је “Напредак” задовољио и превазишао:
1. Од броја 1 полагане су свеске у Дигитални репозиторијум Народне библиотеке Србије.
2. То је омогућило Математичком институту САНУ да врши његову годишњу евалуацију.
3. На основу трогодишње евалуације, надлежни Матични одбор за право и политичке науке (у коме седе научни саветници и редовни професори из тих области) га је предложило за категорију М54, која се додељује научним часописима  у оснивању. На тај предлог није имао примедбе НИКО од чланова Комисије за часописе у којој су представници свих матичних научних одбора (њих двадесетак, опет редовни професори и научни саветници)
4. Зашто је научни?
а) Главни и одговорни уредник и највећи број чланова редакције имају научна или наставна звања.
Б) Уређује се према научним критеријумима, применом система дупле слепе рецензије Ц). За разлику од многих других часописа користи Ithenticate програм за контролу на плагијаризам, користи премијум пакет код независног евалуатора “Центра за евалуацију резултата у науци” (ЦЕОН), сваки чланак има ДОИ ознаку, УДК класификацију и тип чланка и доступан је преко Српског цитатног индекса.
Према свему, уређује се према најстрожијим научним критеријумима, а његов издавач није странка, већ регистрована Фондација. Главни и одговорни уредник, већина чланова редакције не да нису чланови СНС-а, већ су чланови других странака или нестраначке личности, што све није био критеријум њиховог избора, већ само остварене научне референце.
Д) Часопис се бави истраживањем политичке теорије и праксе (што је у поднаслову часописа). Било би лепо када би и други политички субјекти уложили нешто новца којег добијају из буџета за бављење научним истраживањима, наравно поштујући научна начела објективности, непристрасности и универзалности.
Председник Демократке странке Зоран Лутовац је виши научни сарадник на Институту друштвених наука.
Да ли то значи да због тога што је он председник политичке странке нема право да се бави научним радом и да ли значи да сваки научни чланак који он напише се доводи у питање само зато што је председник политичке странке?
Право на бављење науком је једно од основних људских права а то да ли је нешто политички панегирик или научни рад се оцењује искључиво на основу изнете снаге аргумената, и научних аргумената, те чињенице да је сваки научни рад доступан научној јавности за научну критику и научну полемику.
Редакција часописа за политичку теорију и праксу “Напредак”

Остале актуелности

mladi kreatori buducnosti

Млади креатори будућности: Студенти награђени за есеје о Србији и свету

Годишња додела студентских награда за најбоље есеје, признања која Фондација “За српски народ и државу” већ четврту годину додељује младим ауторима који се истичу критичким промишљањем друштвено релевантних тема, одржана је данас у свечаној атмосфери у згради ЕКСПО 2027. Овогодишњи конкурс изазвао је велико интересовање, а пристигао је рекордни број радова на две теме: „Србија у светлу светских геополитичких промена“

Spomen-ploča sa tekstom Dobrice Ćosića

Спомен-плоча са текстом Добрице Ћосића положена на Слободишту у Крушевцу у знак сећања на преко 700 стрељаних Срба, Јевреја и Рома у Другом светском рату

У знак сећања на више од 700 невино стрељаних Срба, Јевреја и Рома између 1941. и 1944. године, 26.06.2025. је у Меморијалном парку „Слободиште“ у Крушевцу у оквиру Видовданских свечаности постављена спомен-плоча са делом текста „Повеље у име живих“, коју је књижевник и академик Добрица Ћосић изговорио управо на овом месту пре тачно шест деценија. Фондација „За српски народ и

nagradjeni na konkursu

Млади умови у фокусу: Фондација изабрала шест студентских радова на тему ЕКСПО-а и геополитике

ЧЕСТИТАМО: Шесторо студената поделило признања за најбољи есеј за 2025. годину! Фондација „За српски народ и државу“ је ове 2025. године изабрала шесторо студената за лауреате на овогодишњем конкурсу за студентске награде за најбољи есеј. Теме „Србија у светлу светских геополитичких промена“ и ,,ЕКСПО: будућност која је већ почела“ које смо одредили за конкурс су инспирисале студенте, на наше велико